Wypad na weekend: Karsiborska Kępa

Karsiborska Kępa to jedno z tych miejsc, które musi zobaczyć każdy turysta spędzający czas na Pomorzu Zachodnim. Dogodna lokalizacja tej niewielkiej wyspy sprawia, że dotrzeć tu można zarówno własnym samochodem, transportem publicznym, rowerem, a nawet kajakiem. Co nas tutaj czeka?

Ogólna charakterystyka: Karsiborska Kępa to ptasi rezerwat położony na małej wysepce połączonej nasypem i siecią dróg z większą wyspą Karsibór. Większość Karsiborskiej Kępy zajmują tereny trawiaste poprzecinane rowami melioracyjnymi. Nie brakuje również trzcinowisk, które – jak można się domyślać – tętnią życiem. Całość zajmuje 180 ha i znajduje się w obrębie Wolińskiego Parku Narodowego. Rezerwat należy do Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Jak dojechać? Dojazd do rezerwatu jest bardzo wygodny. Wybierając się samochodem do celu doprowadzą nas drogowskazy. U wrót ptasiego rezerwatu znajduje się niewielki parking parkingowe. Dla niezmotoryzowanych polecam komunikację (pod)miejską. Co godzinę (od 6:30 do 21:00) kursuje autobus nr 5 ze Świnoujścia. Można tam dojechać również rowerem. Odległość z dworca kolejowego w Świnoujściu do Karsiboru wynosi ok. 13 km, zaś z Międzyzdrojów ok. 18 km.

Na miejscu: Poruszanie się po rezerwacie jest bardzo łatwe. Teren chroniony przecinają dwie główne ścieżki. Idąc 400 metrów od parkingu dojdziemy do rozwidlenia, skąd możemy udać się w dwa różne miejsca. Wybierając drogę w lewo dojdziemy do wieży obserwacyjnej i wału, z kolei skręcając w prawo dotrzemy do łąk podzielonych rowami. Właśnie na łąkach mamy szansę zobaczyć największą ptasią atrakcję regionu – wodniczkę. Na wyspie znajduje się sieć dróg rolniczych, wzdłuż których można dotrzeć praktycznie w każdy zakamarek wyspy. Z jedynej w okolicy wieży widokowej rozpościera się widok na większą część wyspy.

Z czego słynie Karsiborska Kępa?

Wizyta na Karsiborze robi duże wrażenie ze względu na ogromną różnorodność ptaków – zanotowano tam ponad 140 różnych gatunków. Nad głowami krążą drapieżniki: błotniaki stawowe (rzadziej zbożowe i łąkowe), bieliki czy kanie. Na łąkach można spotkać ponadto krwawodzioby, wodniki, kszyki, bąki, czajki oraz kokoszki. W północnej części wyspy znajduje się wał, z którego można wypatrzeć natomiast różne gatunki kaczek (z których warto wspomnieć przede wszystkim o cyraneczkach). Na terenie rezerwatu gniazdują także pokląskwy i kląskawki, w Polsce występujące nielicznie.

To właśnie na Karsiborskiej Kępie znajduje się jedna z największych światowych ostoi wodniczek (Acrocephalus paludicola). Ze względu na różnorodność ptaków zamieszkujących trzcinowiska wzdłuż kanałów melioracyjnych zidentyfikowanie wodniczki nie należy do najprostszych. Aby odróżnić wodniczkę od bliźniaczo podobnej rokitniczki, trzeba zwrócić uwagę na głowę – wodniczkę odróżnia biały pasek ciemieniowy przechodzący przez środek czupryny. Niestety dojrzenie jasnego paska nie jest wcale proste, o czym będzie mogli przekonać się sami. Wodniczka zasługuje na zwrócenie szczególnej uwagi wycieczkowiczów, gdyż jest ona najrzadszym wędrownym ptakiem śpiewającym na kontynentalnej Europie. Obecnie w Polsce gniazduje aż 25% światowej populacji tych ptaków, wskutek czego birdhunterzy przybywają tutaj, aby móc odhaczyć na liście swoich zdobyczy tego niewielkiego przedstawiciela trzciniaków.

Turystyka

W miejscowości Karsibór znajduje się ośrodek wypoczynkowo-wędkarski „Marina Karsibór”, gdzie można rozbić się z namiotem, wypożyczyć kajak bądź łódź, a także złowić co nieco na kolację. W tym miejscu zaczyna się również popularny szlak kajakowy „44 Wysp” o łącznej długości 30 km. Wiedzie on m.in. przez wody Zatoki Mulnik, Młyńskiej Toni, zahaczając o brzegi Karsiborskiej Kępy. Dla szczurów lądowych polecamy natomiast szlak rowerowy dookoła wyspy Karsibór (ok. 28 km). Ciekawostką dla amatorów historii będą pozostałości bazy niemieckich łodzi podwodnych (U-Bootów) z czasów II wojny światowej. W 1944 r. stacjonowała tutaj 4. Szkolna Flotylla Kriegsmarine ze Szczecina. Obecnie widać dobrze zachowany basen portowy.


Pokaż Karsiborska Kępa na większej mapie

Współpraca: Mimo