Tani bilet

Lot samolotem należy do najkrótszych sposobów podróżowania z punktu A do punktu B. Jednak wysokie ceny biletów związane z obsługą samolotu i lotniska skutecznie zniechęcają nas do wybierania tego typu podróżowania. Na szczęście istnieją tanie linie lotnicze…

Jak się do tego zabrać?

Na początek musimy rozejrzeć się w ofertach. Polecam przejrzenie ofert 3-6 miesięcy przed planowaną podróżą. Trzeba przygotować się na czasochłonne przeglądanie ofert wielu przewoźników w oczekiwaniu na niesamowitą promocję, a uwierzcie mi – takie istnieją! Minęły niestety już czasy biletów za grosz, jednak tanie linie lotnicze wciąż kuszą ceną. Dzisiaj najtańsze wejściówki na pokład kosztują tylko 12zł.

Jakie strony internetowe mam przeglądać?

Przede wszystkim warto poszperać na oficjalnych stronach przewoźników:

Grzech nie skorzystać również z wyszukiwarek zaprojektowanych specjalnie dla poławiaczy okazji:

Ostatecznie zostają nam pośrednicy (tzw. travel agencies):

Warto wspomnieć, że travel agencies (w świetle polskiego prawa nazywane przedsiębiorstwami turystycznymi) oprócz przelotów oferują nam zakwaterowanie, a nierzadko również wynajęcie samochodu czy zorganizowane wycieczki. Korzystając z całego pakietu oferowanych usług można zaoszczędzić niemałe pieniądze, jednak trzeba pamiętać, że idąc na łatwiznę narażamy się na spędzenie przeciętnych wakacji pod palmą w jednym z tysiąca nadmorskich kurortów.

Ciekawą alternatywą dla wyżej wymienionych wyszukiwarek jest aplikacja Azuon, która oferuje znacznie większe możliwości, m.in. przeszukiwanie lotnisk w dowolnym promieniu od zdefiniowanego miejsca przylotu czy zapisywanie kryteriów wyszukiwania. Twórcy programu oferują bezpłatną wersję demo, która co prawda posiada wszystkie funkcjonalności pełnej wersji, ale wyświetla nam tylko 25% wszystkich znalezionych cen. Licencja na użytkowanie pełnej wersji jest na szczęście niedroga – jedynie 12,34 euro za 12 miesięcy.

Multistop

Nie wiesz co to multistopy? Tak nazywają się bilety łączone, które pozwalają zaplanować podróż samolotem między kilkoma państwami a nawet kontynentami za bardzo niską cenę. Żeby nie być gołosłownym, zapraszam do zapoznania się z artykułem „Dookoła świata za mniej niż 3500 złotych”, który pojawił się w ubiegłym roku na łamach bloga fly4free. Oczywiście wymienione w tekście linie Air New Zealand to nie jedyne, które prowadzą sprzedaż lotniczych karnetów – więcej tego typu ofert znajdziecie w serwisie The Traveller’s Lounge. Warto również rzucić okiem na portal Round the World Experts, który prowadzi ranking najtańszych i zaplanowanych z największym rozmachem multistopów. Obecnie trasę Londyn-Los Angeles-Auckland-Hong Kong-Londyn można pokonać już za 749 funtów (ok. 3311 zł)!

O czym muszę pamiętać?

Zawsze musimy sprawdzić co zawiera się w cenie biletu. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę, czy wliczone mamy już w nią wszelakie opłaty lotniskowe i celne (przewoźnicy lubią kusić niskimi cenami i dopiero podczas rezerwacji okazuje się, że za podróż przyjdzie nam zapłacić kilkukrotnie więcej). Trzeba również zajrzeć do regulaminu i wyczytać jaka ilość bagażu nam przysługuje, ewentualnie jakie są koszty dodatkowego nadbagażu. Zazwyczaj przysługuje nam ok. 10 kg bagażu podręcznego, dlatego dobrze się zorientować w cenach bagażu pakowanego do luku lub bardzo przemyśleć nasz ekwipunek podróżny.

No i na koniec ostrzeżenie dla tych, co swój premierowy lot mają jeszcze przed sobą – nie liczcie na komfortowe warunki podróży. Samolot będzie zapewne pełen rozkrzyczanych pasażerów, więc szanse na przyjemną i wygodną podróż z wolnym siedzeniem obok są niewielkie. Wszystkich śpiochów ostrzegam natomiast przed liniami Ryanair – tutaj nie uraczycie ani chwili ciszy, gdyż załoga będzie was zasypywała promocyjnymi zdrapkami, a z głośników popłyną reklamy (i instrukcje wypełniania zdrapek). Oczywiście wszystko na tyle głośno, aby rozgadani pasażerowie usłyszeli dokładnie, które pole należy zdrapać, żeby wygrać darmową podróż na Hawaje.

Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Wam owocnych poszukiwań i zdobycia najtańszych z tanich biletów. Wysokich lotów!