Alternatywny blog podróżniczy. Wnikliwe reportaże o Wschodzie, wyjazdy śladami legendarnych pisarzy, dużo street artu i kultury alternatywnej.

Najlepsze filmy i książki podróżnicze

Najlepsze filmy i książki podróżnicze

Podróżowanie bez znajomości obcej kultury to trochę, jak oglądanie świata przez szybę. Niby wszystko widzimy, ale się niczego nie czujemy. Trzymamy się z daleka i obserwujemy, ale nie dotykamy, nie próbujemy, nie rozmawiamy. W swoich podróżach próbujemy jak najczęściej zbijać tę szybę, a pomagają nam w tym filmy i książki podróżnicze oraz reportaże, które pochłaniamy przed wyjazdami.

Co więcej, często to właśnie przeczytane książki i obejrzane filmy determinują sposób, w jaki poznajemy dane miejsce, na przykład pod wpływem lektury reportaży Ziemowita Szczerka podczas jednego z wyjazdów na Ukrainę towarzyszyło nam poszukiwanie balsamu Wigor. Jadąc do Rumunii wertowaliśmy prozę Andrzeja Stasiuka, a przemieszczając się bardziej na południe sięgaliśmy po obszerne reportaże Roberta D. Kaplana, Amerykanina, który dwadzieścia lat temu zakochał się w tej mniej znanej Europie. Z kolei przemierzając autostopem i tanimi autobusami przestrzenie amerykańskiego interioru szukaliśmy śladów Jacka Kerouaca i innych bitników. Wreszcie, jadąc do Brukseli nastawiliśmy się, że stolicę Europy będziemy poznawali przez pryzmat komiksów, które w Belgii są dziedzictwem narodowym. Prawdę mówiąc to właśnie książki, filmy i komiksy, które pochłaniamy decydują o kształcie tego bloga. Staramy się polecać naszym czytelnikom te, które naszym zdaniem najlepiej opisują mniej i bardziej odległe krainy. Zachęcamy was, aby filmy i książki podróżnicze miały u was zawsze miejsce na półce.

Filmy podróżnicze

Ukraina, Rosja i byłe republiki ZSRR

Iran

Rumunia

Kultura alternatywna